Warsztaty slow fashion w cyklu REM
W Eko Dworcu CK w Piasecznie
Jedno poniedziałkowe popołudnie spędziłam czas w grupie wspaniałych kobiet w Centrum Kultury w Piasecznie. W Eko Dworcu rozpoczął się wówczas cykl REM, którego pomysłodawczynią była pracowniczka Centrum Kultury Magdalena Dąbrowska. Ja zaś poprowadziłam część o odpowiedzialnym kupowaniu pt. „Jakość nosi się stylowo”.
Co to jest REM?
To cykl warsztatów rozwojowych, ekologicznych i minimalistycznych, których zadaniem jest zachęcenie ludzi do bardziej świadomego życia. Codzienne zwyczaje wraz z odpowiedzialnymi wyborami mogą poprawić jakość życia, jak również nasze otoczenie. Dbałość o środowisko jest ważnym aspektem codzienności.
Wspaniałe wprowadzenie do zajęć poprowadziła Magdalena Knitter , która na co dzień prowadzi coachingi indywidualne, warsztaty umiejętności psychospołecznych oraz grupy rozwojowe dla kobiet. Jest również autorką książek („Kobieta w wewnętrznej podróży”, „Najważniejsza decyzja”). Skupiła uwagę na wzmacnianiu poczucia własnej wartości i poznaniu siebie, co jest niezbędne do stworzenia dobrej, wygodnej szafy, która ma nas ubierać, a nie przebierać. Obydwie stawiamy na autentyczność, która jest środkiem do realizacji celów prywatnych, jak i zawodowych.
W czasie warsztatów rozmawiałyśmy o tym, jak moda wpływa na środowisko, na nasze zdrowie i jak marki sieciowe mydlą klientom oczy. Zwracałyśmy uwagę na to, jakie są nasze codzienne nawyki zakupowe, o tym, czy wiemy kto i gdzie uszył nasze ubrania. Dokonałyśmy analizy własnych szaf, skupiając uwagę na jakość ubrań, ich skład i styl.
Jeśli chodzi o jakość, to kluczem do jej rozpoznania jest umiejętność sprawdzania ubrań na wieszakach sklepowych. O tym pisałam w książce, natomiast na zajęciach, dziewczyny miały okazję przetestować kilka rodzajów materiałów, dotykając je, rozciągając i sprawdzając, jak się zachowują.
W co w takim razie się ubierać? Jak wybierać ubrania, które będą nam służyły przez lata?
Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, która często staje się pułapką. Bluzka z niskiej jakości bawełny konwencjonalnej może okazać się o wiele droższa, niż ta, której cena zakupu była wyższa. Tania bluzka po kilku praniach może nadawać się jedynie do ścierania kurzy. Często w trakcie produkcji materiał nie jest lagowany i odpowiednio układany do krojenia, aby po praniu bluzka zachowała tę samą formę. Wyjmujemy z pralki pościąganą na szwach, poskręcaną formę, którą trudno nawet rozprasować.
Ważne jest sprawdzanie składu i wybieranie ubrań z wiskozy, tencelu, cupro, ekologicznej bawełny, czy innych naturalnych surowców. Istotne są również certyfikaty, które zapewniają nas o jakości, pochodzeniu produktu, surowca, ale i o tym, że odzież powstała w miejscu, gdzie zachowane są zasady poszanowania godności ludzkiej, a przy produkcji zwierzęta były traktowane w sposób humanitarny.
Jak podobały się warsztaty? O to kilka recenzji.
Udział w warsztatach nt. odpowiedzialnej mody był dla mnie bardzo interesujący.
Uważne przyjrzenie się zawartości własnej szafy i świadome decyzje zakupowe mogą pomóc nam wpływać na projektantów mody i producentów ubrań, co może przełożyć się na lepszy standard pracy i życia osób pracujących przy produkcji odzieży.
Wyszłam z przeświadczeniem, że po raz kolejny dla mnie okazuje się, że „mniej znaczy lepiej” 😀
Agnieszka
Od dawna interesuję się ideą slow life, ale spotkanie z panią Moniką Szymor otworzyło mi oczy na kwestię tzw. odpowiedzialnej mody i zagrożeń, jakie stwarza dla ludzi i środowiska dzisiejszy przemysł modowy. Warsztaty były niezwykłe, inspirujące i wciągające, po prostu nie czuło się upływu czasu! Przy okazji można było zapoznać się z książką pani Moniki Slow Fashion, która jest absolutnie genialnym poradnikiem, jak otworzyć się na świadome wybieranie i kupowanie odzieży, a następnie wdrożyć zasady slow fashion.
Asia
Dziękuję bardzo za możliwość poprowadzenia zajęć, edukowania i kształtowania świadomości, że odpowiedzialny konsument ma wpływ na to, jakie ubrania produkują dla nas marki odzieżowe.
Dziękuję także Magdalenie Dąbrowskiej, absolwentce Wydziału Fotografii UW za pakiet zdjęć!