Warsztaty slow

Warsztaty slow fashion w cyklu REM

W Eko Dworcu CK w Piasecznie

Jedno poniedziałkowe popołudnie spędziłam czas w grupie wspaniałych kobiet w Centrum Kultury w Piasecznie. W Eko Dworcu rozpoczął się wówczas cykl REM, którego pomysłodawczynią była pracowniczka Centrum Kultury Magdalena Dąbrowska. Ja zaś poprowadziłam część o odpowiedzialnym kupowaniu pt. „Jakość nosi się stylowo”.

MDABROWSKA_20220926_REM_SHEMORE_074
Fot Magdalena Dąbrowska

Co to jest REM?

To cykl warsztatów rozwojowych, ekologicznych i minimalistycznych, których zadaniem jest zachęcenie ludzi do bardziej świadomego życia. Codzienne zwyczaje wraz z odpowiedzialnymi wyborami mogą poprawić jakość życia, jak również  nasze otoczenie. Dbałość o środowisko jest ważnym aspektem codzienności. 

Wspaniałe wprowadzenie do zajęć poprowadziła Magdalena Knitter , która na co dzień prowadzi coachingi indywidualne, warsztaty umiejętności psychospołecznych oraz grupy rozwojowe dla kobiet. Jest również autorką książek („Kobieta w wewnętrznej podróży”, „Najważniejsza decyzja”). Skupiła uwagę na  wzmacnianiu poczucia własnej wartości i poznaniu siebie, co jest niezbędne do stworzenia dobrej, wygodnej szafy, która ma nas ubierać, a nie przebierać. Obydwie stawiamy na autentyczność, która jest środkiem do realizacji celów prywatnych, jak i zawodowych.

W czasie warsztatów rozmawiałyśmy o tym, jak moda wpływa na środowisko, na nasze zdrowie i jak marki sieciowe mydlą klientom oczy. Zwracałyśmy uwagę na to, jakie są nasze codzienne nawyki zakupowe, o tym, czy wiemy kto i gdzie uszył nasze ubrania. Dokonałyśmy analizy własnych szaf, skupiając uwagę na jakość ubrań, ich skład i styl. 

Jeśli chodzi o jakość, to kluczem do jej rozpoznania jest umiejętność sprawdzania ubrań na wieszakach sklepowych. O tym pisałam w książce, natomiast na zajęciach, dziewczyny miały okazję przetestować kilka rodzajów materiałów, dotykając je, rozciągając i sprawdzając, jak się zachowują.

Fot Magdalena Dąbrowska
Fot Magdalena Dąbrowska
Fot Magdalena Dąbrowska

W co w takim razie się ubierać? Jak wybierać ubrania, które będą nam służyły przez lata?

Fot Magdalena Dąbrowska

Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, która często staje się pułapką. Bluzka z niskiej jakości bawełny konwencjonalnej może okazać się o wiele droższa, niż ta, której cena zakupu była wyższa. Tania bluzka po kilku praniach może nadawać się jedynie do ścierania kurzy. Często w trakcie produkcji materiał nie jest lagowany i odpowiednio układany do krojenia, aby po praniu bluzka zachowała tę samą formę. Wyjmujemy z pralki pościąganą na szwach, poskręcaną formę, którą trudno nawet rozprasować. 

Ważne jest sprawdzanie składu i wybieranie ubrań z wiskozy, tencelu, cupro, ekologicznej bawełny, czy innych naturalnych surowców. Istotne są również certyfikaty, które zapewniają nas o jakości, pochodzeniu produktu, surowca, ale i o tym, że odzież powstała w miejscu, gdzie zachowane są zasady poszanowania godności ludzkiej, a przy produkcji zwierzęta były traktowane w sposób humanitarny.

Jak podobały się warsztaty? O to kilka recenzji. 

 

Udział w warsztatach nt. odpowiedzialnej mody był dla mnie bardzo interesujący.

Uważne przyjrzenie się zawartości własnej szafy i świadome decyzje zakupowe mogą pomóc nam wpływać na projektantów mody i producentów ubrań, co może przełożyć się na lepszy standard pracy i życia osób pracujących przy produkcji odzieży.

Wyszłam z przeświadczeniem, że po raz kolejny dla mnie okazuje się, że „mniej znaczy lepiej” 😀

Agnieszka

Od dawna interesuję się ideą slow life, ale spotkanie z panią Moniką Szymor otworzyło mi oczy na kwestię tzw. odpowiedzialnej mody i zagrożeń, jakie stwarza dla ludzi i środowiska dzisiejszy przemysł modowy. Warsztaty były niezwykłe, inspirujące i wciągające, po prostu nie czuło się upływu czasu! Przy okazji można było zapoznać się z książką pani Moniki Slow Fashion, która jest absolutnie genialnym poradnikiem, jak otworzyć się na świadome wybieranie i kupowanie odzieży, a następnie wdrożyć zasady slow fashion.

Asia

Fot Magdalena Dąbrowska

Dziękuję bardzo za możliwość poprowadzenia zajęć, edukowania i kształtowania świadomości, że odpowiedzialny konsument ma wpływ na to, jakie ubrania produkują dla nas marki odzieżowe. 

Dziękuję także Magdalenie Dąbrowskiej, absolwentce Wydziału Fotografii UW za pakiet zdjęć! 

banner slow fashionZachęcam do zakupu książki, wydanej przez wydawnictwo Moc Media, którą znajdziesz tu – klik

 

2 komentarze

  • XMC.PL

    To nie tylko blog, to jak ekspedycja po bezkresnych przestrzeniach wiedzy, gdzie każdy artykuł to jak odkrycie nowej planety myśli, a autor to jak kapitan statku kosmicznego, kierujący nas w nieznane obszary.

  • Search Service

    Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *