Kogo obchodzi woda?
Przejrzysta, bezbarwna ciecz, bez zapachu, ani wyraźnego smaku. A jednak życie bez niej jest niemożliwe. Woda jest wszędzie – w powietrzu, w ziemi, w jedzeniu i w każdym żywym organizmie, również w organizmie człowieka.

Według National Geographic to dobro naturalne w 97% stanowią wody słone, kolejne 2% to woda w lodowcach i śniegu. Pozostały 1% to ogólnodostępna wody.
Z tego procenta 70% wody wykorzystuje się do upraw, w tym bawełny, służącej do produkcji T-shirtów.

Człowiek średnio przez 900 dni wypija 2700 litrów wody. Tyle potrzeba do wyprodukowania jednego T-shirtu z konwencjonalnej bawełny. Nikt nie pomyśli, spoglądając na metkę koszulki, którą kupuje, że w jej skład wchodzi właśnie woda.
Ile możesz mieć T-shirtów w swojej szafie? Prawdopodobnie około czterdziestu. Zatem do ich produkcji wykorzystano 108 tysięcy litrów tego bezbarwnego płynu.
Ile może być w każdym domu koszulek w twoim mieście, państwie, na całym świecie?
Jak podaje Fashion Revolution produkcja różnego rodzaju tekstyliów, w tym bawełny pochłania rocznie 93 miliardy metrów sześciennych życiodajnego płynu. Tyle wody wystarczyłoby na zaspokojenie rocznych potrzeb ponad 110 milionów ludzi.

Obecnie jednak na świecie ponad 2 miliardy ludzi żyje na obszarach dotkniętych niedoborem wody.
Kiedyś w Uzbekistanie Jezioro Aralskie (zwane również Morzem Aralskim) było jednym z największych na świecie. Dziś to miejsce można określić pustynią z kilkoma stawami. Praktycznie zniknęło ono z mapy na skutek ludzkiej działalności. Po 1918 uznano, że na suchych połaciach okolicznych terenów uprawiania na światową skalę bawełna stanie się „białym złotem”. I tak, Uzbekistan stał się jednym z największych eksporterów tego surowca na świecie, podczas rozwoju zużyto tyle wody, że w przeciągu 50 lat Morze Aralskie niemalże wyschło do cna.

Noszone ubranie – źródłem zanieczyszczeń wody
Żółte, zielone, niebieskie, szare, różowe, z nadrukami, z napisami, w paski, w groszki, z grafikami – możliwości wyprodukowania koszulek jest bez liku. Doprowadziło to do tego, że barwienie tkanin stało się drugim, co do wielkości, źródłem zanieczyszczeń wody na świecie.
Pozostałości, niezbędne do tego procesu, trafiają do ścieków, strumieni, rzek czy oceanów. Do barwienia zużywa się taką ilość wody, jaka wystarczyłaby do wypełnienia aż 2 milionów olimpijskich basenów w każdym roku!

Czy powinna zatem obchodzić nas woda, która stanowi źródło życia?
Dziś w Światowy Dzień Wody weź pod uwagę fakt, że wybór ma znaczenie.
Spraw, aby każdy z nich był dobrym wyborem. Dla ciebie, dla świata.

[Światowy Dzień Wody (World Water Day) – święto ustanowione przez ONZ. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.]